The Mindful Tourist - New Logo

森の心・人の心
Journey Through Life With the Wisdom of the Forest

Dlaczego kąpiele leśne/Shinrin-yoku są konieczne?

Stres jest kluczowym słowem, aby zrozumieć, dlaczego Shinrin-yoku jest konieczny w Japonii i nie tylko. 

W 1984 roku powstało słowo “technostres”, które opisuje niezdrowe zachowania wokół nowych technologii. Technostres może wynikać z wszelkiego rodzaju codziennej aktywności, takiej jak ciągłe sprawdzanie telefonu, kompulsywne udostępnianie aktualizacji i poczucie, że musisz być ciągle połączony. Objawy obejmują niepokój, bóle głowy, depresję, zmęczenie umysłowe, przemęczenie oczu i karku, bezsenność, frustrację, drażliwość i utratę panowania nad sobą. 

Od roku 2000 oficjalnie staliśmy się gatunkiem miejskim. Według Dywizji Ludności Narodów Zjednoczonych populacja miejska na całym świecie wzrosła z zaledwie 746 milionów w 1950 roku do 3,9 miliarda w 2014 roku. Do 2050 roku 75% prognozowanej populacji 9 miliardów ludzi będzie żyło w miastach. W Japonii wzrasta występowanie chorób niezakaźnych, takich jak choroby serca, cukrzyca, choroby naczyń mózgowych i nadciśnienie), a ponad połowa zgonów przypisuje się chorobom niezakaźnym. 

Według Ministerstwa Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej Japonii, odsetek pracowników z lękiem i stresem wynosił ponad 50% w 1982 roku, 62,8% w 1997 roku, 58% w 2007 roku i 60,9% w 2012 roku, co sugeruje poważny problem zdrowia psychicznego. Stres może wywoływać niemal wszystkie choroby niezakaźne, takie jak nowotwory, nadciśnienie, depresja, choroby układu krążenia, udary mózgu, wrzody żołądka, otyłość, alkoholizm, zaburzenia paniki, zaburzenia odżywiania. 

Dlatego zarządzanie zdrowiem pracowników, zwłaszcza w odniesieniu do chorób związanych ze stresem, stało się poważnym problemem społecznym, a konieczne są skuteczne metody zapobiegania chorobom. 

W Japonii istnieje również zjawisko znane jako karoshi, czyli śmierć spowodowana nadmierną pracą. W 2016 roku Ministerstwo Zdrowia, Pracy i Opieki Społecznej Japonii opublikowało białą księgę, której rząd udzielił poparcia, dotyczącą rozmiaru pracy w nadgodzinach w Japonii. Prawie 23% firm stwierdziło, że ich pracownicy pracują ponad osiemdziesiąt godzin w miesiącu w nadgodzinach. Spośród tych firm 11,9% powiedziało, że niektórzy pracownicy pracują ponad sto godzin w nadgodzinach w miesiącu. 

Środowisko leśne od dawna cieszyło się popularnością ze względu na swoją cichą atmosferę, piękne krajobrazy, spokojny klimat, czyste powietrze i specjalny zapach. Empirycznie środowiska leśne mogą zmniejszać stres i mieć relaksujący efekt; dlatego chodzenie w lasach może mieć korzystny wpływ na zdrowie człowieka. 

Na podstawie powyższych ustaleń w Japonii w 1982 roku rozpoczęto wprowadzanie programu narodowego dla kąpieli leśnych lub Shinrin-yoku przez Agencję Leśną Japonii w celu zarządzania stresem pracowników. 

W 2005 zostały przeprowadzone pierwsze badanie Shinrin-yoku w prefekturze Nagano w Japonii, a terminy Shinrin-yoku.  Shinrin-yoku to również krótkie, spokojne wizyty w lesie, które są podobne w skutkach do naturalnej aromaterapii, mające na celu relaks i wdychanie lotnych substancji zwanych fitoncydami (olejami eterycznymi z drewna) pochodzących z roślin (drzew), takich jak alfa-pinene i limonene. 

Ponieważ lasy zajmują 67% powierzchni kraju w Japonii, Shinrin-yoku jest łatwo dostępne i stało się to uznaną formą relaksu i/lub zarządzania stresem w Japonii. 

Shinrin-yoku jako metoda zapobiegania chorobom i promocji zdrowia staje się przedmiotem zainteresowania opinii publicznej. Według badania opinii publicznej przeprowadzonego w Japonii w 2003 roku, 25,6% respondentów uczestniczyło w sesjach Shinrin-yoku, co wskazuje na popularność tej metody w Japonii. 

Na podstawie tego artykułu.

——–

Oto kilka powodów, dla których kąpiele leśne mogą być korzystne:

Zmniejszenie stresu: Czas spędzony w lesie, czy innych otoczeniach naturalnych, jest związany ze spadkiem poziomu stresu. Częściowo ma to związek z tym, że takie otoczenie zmusza nas do spowolnienia, skupienia się na teraźniejszości i oddzielenia się od naszych codziennych obowiązków i zmartwień. Z jednego z badań wynika, że 20-minutowy pobyt w parku może wystarczyć do znacznego obniżenia poziomu kortyzolu, hormonu stresu (Hunter, M. R., Gillespie, B. W., & Chen, S. Y. (2019). Urban Nature Experiences Reduce Stress in the Context of Daily Life Based on Salivary Biomarkers. Frontiers in Psychology, 10, 722.).

Wzrost koncentracji i kreatywności: Bycie na łonie natury może pomóc poprawić naszą zdolność koncentracji i twórczego myślenia. Badania wykazały, że osoby, które spędziły czas na spacerze w lesie, lepiej radziły sobie w zadaniach wymagających skupienia, w porównaniu do osób, które spacerowały w środowisku miejskim (Berman, M. G., Jonides, J., & Kaplan, S. (2008). The Cognitive Benefits of Interacting With Nature. Psychological Science, 19(12), 1207–1212.).

Wzmacnianie systemu odpornościowego: Kąpiele leśne mogą pomóc zwiększyć produkcję białych krwinek zwanych naturalnymi komórkami zabójczymi, które pomagają w walce z infekcjami i chorobami. Japońskie badania wykazały, że dwudniowy pobyt w lesie mógł zwiększyć liczbę tych komórek o 50% (Li, Q. (2010). Effect of forest bathing trips on human immune function. Environmental Health and Preventive Medicine, 15(1), 9–17.).

Poprawa nastroju: Spędzanie czasu na świeżym powietrzu i w przyrodzie może poprawić nastrój i poczucie szczęścia. Badania pokazały, że kontakt z naturą jest korzystny dla zdrowia psychicznego, pomaga zmniejszyć objawy depresji i lęku (Bowler, D. E., Buyung-Ali, L. M., Knight, T. M., & Pullin, A. S. (2010). A systematic review of evidence for the added benefits to health of exposure to natural environments. BMC Public Health, 10, 456.).

Poprawa zdrowia fizycznego: Aktywność na świeżym powietrzu, taka jak spacer po lesie, może pomóc w utrzymaniu zdrowego serca i naczyń krwionośnych. Badania wykazały, że regularne spacery mogą pomóc obniżyć ryzyko chorób serca (Murphy, M. H., Nevill, A. M., Murtagh, E. M., & Holder, R. L. (2007). The effect of walking on fitness, fatness and resting blood pressure: a meta-analysis of randomised, controlled trials. Preventive Medicine, 44(5), 377–385.).

Łączność z naturą: Kąpiele leśne mogą pomóc w nawiązaniu głębszego połączenia z naturą, co z kolei może prowadzić do zwiększenia szacunku i troski o środowisko naturalne. To jest temat, który nadal jest badany, ale istnieją dowody na to, że kontakt z naturą może prowadzić do większego zainteresowania ochroną środowiska (Nisbet, E. K., Zelenski, J. M., & Murphy, S. A. (2009). The Nature Relatedness Scale: Linking Individuals’ Connection With Nature to Environmental Concern and Behavior. Environment and Behavior, 41(5), 715–740.).

Na naszym szkoleniu na przewodników Shinrin Yoku zachęcamy do bycia sobą.

**************
Dołącz do NAS

Szkolenie w j. polskim online.

Szkolenie na Przewodnika Shirin Yoku w j. angielskim w Japonii

Zanurz się w spokojnym świecie Shinrin Yoku dzięki naszemu 10-tygodniowemu programowi szkoleniowemu, starannie zaplanowanemu, by połączyć moduły online z autentycznym doświadczeniem na miejscu w Japonii 🌳🇯🇵.

Rozpocznij swoją podróż z elastycznymi harmonogramami nauki online (czas GMT-3, Argentyna) 🖥️🌐: 🌿 21 lipca (piątek), 12:00 🌿 28 lipca (piątek), 14:00 🌿 4 sierpnia (piątek), 8:00 (Więcej terminów dostępnych na naszej stronie internetowej!)

Dołącz do nas na 5-dniowe intensywne doświadczenie w bujnych krajobrazach Nara w Japonii 🏞️🎑: 🍁 2-6 października 2023 🍁 9-13 października 2023

Recent Posts

 • All Post
 • Activities
 • Blog po polsku
 • Books
 • First Aid
 • Forest Medicine
 • Forest-Human Stories
 • News
 • Research Articles
 • Research Digest
 • Shinrin Yoku
 • Shinrin Yoku Guide Training
 • Testimonials
 • The Mindful Business
 • The Mindful Forest Bathing
 • The Mindful Practice
 • The Mindful You
 • Uncategorized
Load More

End of Content.

森の心・人の心
Journey Through Life With the Wisdom of the Forest

Share this:

logged_in_greeting="Hi! How may we assist you today?" logged_out_greeting="Hi! How may we assist you today?">
error: Content is protected !!