The Mindful Tourist - New Logo

森の心・人の心
Journey Through Life With the Wisdom of the Forest

Mini Sesja Shinrin Yoku

Oto przykład mini-sesji Shirin Yoku. Przeczytaj uważnie i sprawdź, czy brakuje jakichś elementów (odwołaj się do Wskaźników TMT, jeśli jesteś  w trakcie szkolenia). Co można dodać? Co można usunąć? Co można rozszerzyć?

Aktywność: Eksploracja lasu przez dotyk

Cel: Zachęcenie uczestników do połączenia się z naturą poprzez zmysł dotyku, kultywowanie uważności i pogłębienie szacunku dla środowiska leśnego.

Czas trwania: 30-45 minut

Materiały: Brak

Instrukcje:

Zbierz uczestników w kręgu i krótko wyjaśnij koncepcję Shinrin Yoku, podkreślając ważność wykorzystania wszystkich zmysłów do połączenia się z lasem.

Przedstaw aktywność, wyjaśniając, że skupimy się na zmysle dotyku. Zachęć uczestników do otwartego podejścia i podążania za ciekawością.

Poproś uczestników, aby zamknęli oczy i kilka razy głęboko odetchnęli, skupiając się i stając bardziej obecnymi w momencie.

Zachęć uczestników do powolnego i uważnego spaceru przez las, samodzielnie lub w parach, zachęcając ich do utrzymania wygodnej odległości od siebie, aby zminimalizować rozproszenia uwagi.

Podczas spaceru poproś uczestników, aby eksplorowali las za pomocą zmysłu dotyku. Mogą wyciągnąć ręce i dotknąć różnych powierzchni, takich jak kora drzewa, liście, mchy i kamienie. Przypomnij uczestnikom, aby byli delikatni i szanowali środowisko, unikając szkody dla jakichkolwiek organizmów żywych.

Zachęć uczestników, aby zwrócili uwagę na doznania, jakie przeżywają, dotykając różnych przedmiotów, takich jak szorstkość lub gładkość, temperatura i poziom wilgoci. Uczestnicy powinni skupić się na teraźniejszym momencie i swoim połączeniu z naturą.

Po 15-20 minutach eksploracji zaproś uczestników, aby znaleźli wygodne miejsce do siedzenia lub stania i spędzili kilka minut na refleksji nad swoim doświadczeniem. Mogą rozważać pytania takie jak: Jakie tekstury lub doznania wydały im się szczególnie istotne? Czy którykolwiek z dotknięć wywołał u nich wspomnienie lub emocję?

Zbierz grupę z powrotem w kręgu i poproś uczestników, aby podzielili się swoimi doświadczeniami, jeśli chcą to zrobić. Zachęć do otwartego i nieoceniającego słuchania.

Zakończ aktywność, wyrażając wdzięczność dla lasu i uczestników za ich chęć doświadczenia Shinrin Yoku. Zachęć uczestników, aby praktykowali uważność i połączenie z naturą, które zdobyli podczas tej aktywności, w swoim codziennym życiu.

Przekład

[Przewodnik Shinrin Yoku]: Witajcie wszyscy. Dzisiaj będziemy uczestniczyć w aktywności Shinrin Yoku, która nazywana jest również “kąpielą leśną”. Ta praktyka polega na zanurzeniu się w naturze i wykorzystaniu wszystkich zmysłów, aby połączyć się z lasem. Naszym dzisiejszym celem będzie zmysł dotyku, który może pomóc nam kultywować uważność i pogłębiać szacunek dla środowiska leśnego.

Na początek, proszę zamknijcie oczy i kilka razy głęboko odetchnijcie, pozwalając sobie na skupienie i obecność w tym momencie. Teraz chciałbym zaprosić Was do powolnego i uważnego spaceru przez las. Możecie wybrać samodzielnie lub w parach, ale proszę utrzymywać wygodną odległość od siebie, aby zminimalizować rozproszenie uwagi.

Podczas spaceru zachęcam Was do eksplorowania lasu za pomocą zmysłu dotyku. Wyciągnijcie ręce i dotknijcie różnych powierzchni, takich jak kora drzewa, liście, mchy i kamienie. Proszę pamiętać, aby być delikatnym i szanować środowisko, unikając szkody dla jakichkolwiek organizmów żywych.

Zwróćcie uwagę na doznania, jakie przeżywacie, dotykając różnych przedmiotów. Skupcie się na teraźniejszym momencie i swoim połączeniu z naturą, obserwując szorstkość lub gładkość, temperaturę i poziom wilgoci każdej powierzchni.

Spędzimy około 15-20 minut eksplorując i skupiając się na naszym zmysle dotyku. Następnie z powrotem zbierzemy się w kręgu, aby podzielić się swoimi doświadczeniami.

[Po 15-20 minutach]

[Przewodnik Shinrin Yoku]: Witajcie z powrotem. Zbierzmy się w kręgu i poświęćmy kilka minut na refleksję nad naszą eksploracją dotyku. Zastanówcie się, jakie tekstury lub doznania były dla Was szczególnie istotne, czy którykolwiek z dotknięć wywołał u Was wspomnienie lub emocję.

Jeśli czujecie się z tym komfortowo, chciałbym zaprosić Was do podzielenia się swoimi doświadczeniami z grupą. Proszę pamiętać, aby być otwartym i nieoceniającym, tworząc atmosferę wsparcia dla dzielenia się.

[Uczestnicy dzielą się swoimi doświadczeniami]

[Przewodnik Shinrin Yoku]: Dziękuję wszystkim za podzielenie się swoimi doświadczeniami i za uczestnictwo w tej eksploracji dotyku. Chciałbym wyrazić swoją wdzięczność dla lasu i dla każdego z Was za chęć połączenia się z naturą w tak znaczący sposób. Zachęcam Was, abyście praktykowali uważność i połączenie z naturą, które zdobyliście podczas tej aktywności, w swoim codziennym życiu. Teraz jeszcze raz weźmy razem głęboki oddech i wyraźmy wdzięczność za to doświadczenie. Dziękuję wszystkim.

Powiązane ryzyka:

Mimo że opisana aktywność jest ogólnie bezpieczna i może przynieść korzyści, takie jak promowanie uważności i połączenia z naturą, istnieją pewne fizyczne i psychologiczne ryzyka, o których uczestnicy i prowadzący powinni być świadomi:

Fizyczne ryzyka:

 • Potknięcie się lub upadek: Uczestnicy, którzy chodzą z zamkniętymi oczami, mogą potknąć się o korzenie, kamienie lub nierówny teren, co może prowadzić do obrażeń.
 • Reakcje alergiczne: Uczestnicy mogą wejść w kontakt z roślinami lub substancjami, na które są uczuleni, powodując podrażnienia skóry lub problemy z oddychaniem.
 • Ukąszenia lub użądlenia przez owady: Spotkanie z owadami, takimi jak komary, kleszcze lub pszczoły, może prowadzić do ukąszeń lub użądleń, co może być niekomfortowe lub, w rzadkich przypadkach, prowadzić do poważnych reakcji alergicznych.
 • Narażenie na szkodliwe rośliny lub grzyby: Uczestnicy mogą przypadkowo dotknąć lub zakłócić trujące rośliny, takie jak trujący bluszcz, lub toksyczne grzyby, co może powodować niepożądane reakcje.

Psychologiczne ryzyka:

 • Lęk lub strach: Uczestnicy, którzy boją się lasów, owadów lub bycia sami, mogą doświadczyć zwiększonego lęku lub paniki podczas aktywności.
 • Desorientacja: Chodzenie z zamkniętymi oczami w nieznanej przestrzeni może powodować uczucia dezorientacji, zamieszania lub podatności.
 • Nieprzyjemne wspomnienia lub emocje: Aktywność może wywoływać bolesne wspomnienia lub emocje dla niektórych uczestników, zwłaszcza jeśli doświadczyli traumy związanej z naturą lub podobnymi miejscami.
 • Presja społeczna: Uczestnicy mogą czuć presję, aby podzielić się swoimi doświadczeniami w grupowej dyskusji, co może prowadzić do dyskomfortu lub lęku.

Minimalizowanie ryzyka:

 • Upewnij się, że uczestnicy są świadomi potencjalnych zagrożeń i zapewnij im wskazówki, jak bezpiecznie poruszać się po lesie.
 • Zachęć uczestników do stosowania środków odstraszających owady, noszenia odpowiedniego ubrania i świadomości swoich ewentualnych alergii.
 • Podkreśl, że udział jest dobrowolny i uczestnicy mogą zrezygnować z każdej części aktywności, która sprawia im niekomfort.
 • Zaproponuj alternatywy dla uczestników, którzy nie są komfortowo z pewnymi aspektami aktywności, takie jak chodzenie z partnerem lub trzymanie oczu otwartych.
 • Stwórz atmosferę wsparcia i bez osądzania podczas części dyskusyjnej aktywności.


**************
Dołącz do NAS

Szkolenie w j. polskim online.

Szkolenie na Przewodnika Shirin Yoku w j. angielskim w Japonii

Zanurz się w spokojnym świecie Shinrin Yoku dzięki naszemu 10-tygodniowemu programowi szkoleniowemu, starannie zaplanowanemu, by połączyć moduły online z autentycznym doświadczeniem na miejscu w Japonii 🌳🇯🇵.

Rozpocznij swoją podróż z elastycznymi harmonogramami nauki online (czas GMT-3, Argentyna) 🖥️🌐: 🌿 21 lipca (piątek), 12:00 🌿 28 lipca (piątek), 14:00 🌿 4 sierpnia (piątek), 8:00 (Więcej terminów dostępnych na naszej stronie internetowej!)

Dołącz do nas na 5-dniowe intensywne doświadczenie w bujnych krajobrazach Nara w Japonii 🏞️🎑: 🍁 2-6 października 2023 🍁 9-13 października 2023

Recent Posts

 • All Post
 • Activities
 • Blog po polsku
 • Books
 • First Aid
 • Forest Medicine
 • Forest-Human Stories
 • News
 • Research Articles
 • Research Digest
 • Shinrin Yoku
 • Shinrin Yoku Guide Training
 • Testimonials
 • The Mindful Business
 • The Mindful Forest Bathing
 • The Mindful Practice
 • The Mindful You
 • Uncategorized
Load More

End of Content.

Subscribe to our Shinrin Yoku Newsletter. Get inspired through the wisdom of the forest.

* indicates required

森の心・人の心
Journey Through Life With the Wisdom of the Forest

Share this:

logged_in_greeting="Hi! How may we assist you today?" logged_out_greeting="Hi! How may we assist you today?">
error: Content is protected !!