The Mindful Tourist - New Logo

森の心・人の心
Journey Through Life With the Wisdom of the Forest

O znaczeniu życia - Ikigai

 

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad celem swojego życia? Szukasz sensu kierunku i znaczenia? Jeśli tak, na pewno nie jesteś sam. Poszukiwanie celu jest uniwersalnym doświadczeniem ludzkim, a było przedmiotem filozoficznych i psychologicznych badań od wieków. Przez całe życie borykałam się z jego znalezieniem i/lub stworzeniem, i może jeszcze nie jestem tam gdzie powinnam być – dla ludzi, którzy mieli trudne doświadczenia w dzieciństwie i/lub cierpią na depresję (jak ja), może być to nawet trudniejsze. Jednak nic nie jest zapisane w kamieniu i masz moc odwrócenia skutków czegoś, co nie jest twoją winą.

W ostatnich latach badania nad celem i znaczeniem życia stały się rozwijającą się dziedziną psychologii. Badania wykazały, że posiadanie poczucia celu wiąże się z szeregiem pozytywnych wyników, w tym większym dobrostanem, lepszym zdrowiem psychicznym i fizycznym oraz zwiększoną odpornością na stres i trudności.

Ale czym dokładnie jest cel i jak go znaleźć?

Cel można zdefiniować jako poczucie kierunku i intencjonalności w życiu, przekonanie, że nasze istnienie ma znaczenie i ważność. Jest to siła prowadząca, która może nadać naszemu życiu sens spójności i sprawić, że wyzwania, którym stawiamy czoła, będą bardziej znośne. Bez celu życie może wydawać się bezcelowe i pozbawione znaczenia, pozostawiając nas z poczuciem zagubienia i oderwania.

Ale znalezienie celu nie zawsze jest łatwe. Wymaga refleksji, eksploracji i czasem prób i błędów. Wielu ludzi boryka się z poszukiwaniem swojego celu w życiu, a podróż może być długa i męcząca.

Jednak dobra wiadomość jest taka, że istnieją rzeczy, które możemy zrobić, aby zwiększyć nasze poczucie celu i znaczenia. Oto kilka strategii opartych na dowodach, które mogą pomóc:

Połącz się ze swoimi wartościami: Pomyśl o tym, co jest dla ciebie najważniejsze w życiu. Czego wartościujesz? O co ci chodzi? Połączenie się ze swoimi wartościami może pomóc ci wyjaśnić swoje priorytety i nadać twojemu życiu sens kierunku i celu.

Zidentyfikuj swoje mocne strony: W czym jesteś dobry? Co sprawia ci przyjemność? Zidentyfikowanie swoich mocnych stron może pomóc ci znaleźć działania i pasje, które są zgodne z twoimi zdolnościami i zainteresowaniami, dając ci poczucie celu i spełnienia.

Dąż do celów o znaczeniu: Ustal cele, które są zgodne z twoimi wartościami i mocnymi stronami oraz które mają jasny cel. Dążenie do celów o znaczeniu może dać ci poczucie kierunku i celu w życiu oraz pomóc ci pozostać zmotywowanym i zaangażowanym.

Ćwicz wdzięczność: Wdzięczność to praktyka skupiania się na pozytywnych aspektach życia i wyrażania wdzięczności za nie. Ćwiczenie wdzięczności może pomóc ci kultywować poczucie celu i znaczenia, pomagając ci doceniać dobre rzeczy w życiu i rozwijając poczucie związku z innymi.

A teraz trochę o japońskim pojęciu IKIGAI.

W ostatnich latach pojęcie ikigai zyskało popularność na Zachodzie, gdzie ludzie coraz częściej poszukują sposobów na życie bardziej spełnione. Idea odnalezienia swojego ikigai często służy jako ramy do osobistego rozwoju i samoodkrycia oraz do planowania kariery i życia.

Ikigai to japońskie pojęcie, które można przetłumaczyć jako “powód istnienia” lub “cel życia”. To przecięcie czterech elementów: tego, co kochasz, czym jesteś dobry, czego potrzebuje świat i za co możesz być wynagrodzony.

Według koncepcji ikigai, kiedy te cztery elementy się ze sobą łączą, tworzą poczucie celu i spełnienia w życiu. Odnalezienie swojego ikigai jest uważane za sposób na życie pełne sensu i spełnienia, gdzie jesteś w stanie wykorzystać swoje unikalne umiejętności i pasje, aby przyczynić się do świata i znaleźć osobistą satysfakcję.

Ikigai stał się popularnym pojęciem w kulturach zachodnich w ostatnich latach, ponieważ ludzie szukają sposobów na znalezienie większego sensu i celu w swoim życiu. Często jest wykorzystywany jako ramy do planowania kariery i życia oraz do osobistego rozwoju i samoodkrycia.

Ale skąd pochodzi to pojęcie?

Koncepcja ikigai ma swoje korzenie na wyspie Okinawa, która słynie z jednej z najwyższych długości życia na świecie. Ludzie z Okinawy od dawna praktykują filozofię zwana “nuchi gusui”, co oznacza “medycynę dla duszy” i która opiera się na idei, że posiadanie poczucia celu i powodu istnienia jest niezbędne dla długiego i zdrowego życia.

Samo pojęcie “ikigai” pojawiło się po raz pierwszy w XIV wieku w wierszu japońskiego mnicha o imieniu Kokan Shiren. Z czasem koncepcja ikigai ewoluowała, obejmując szerszą ideę celu i sensu życia i stała się ważną częścią kultury japońskiej.

Wiersz, który jest często cytowany jako pierwsze pisemne użycie terminu “ikigai”, to wiersz z XIV wieku autorstwa japońskiego mnicha Kokana Shirana. Wiersz brzmi następująco:

生き甲斐はいつも、そこにしてある

すべての人に、伝えてやれよ

“ikigai wa itsumo, soko ni shite aru

subete no hito ni, tsutaete yareyo”

Choć znalezienie swojego celu życiowego może być trudne, warto podjąć tę podróż. Poprzez połączenie się ze swoimi wartościami, zidentyfikowanie swoich mocnych stron, dążenie do celów o znaczeniu oraz praktykowanie wdzięczności, możesz zwiększyć swoje poczucie celu i znaczenia w życiu i prowadzić bardziej spełnione i zadowalające życie. To nie jest jednorazowe wydarzenie. To ciągły proces, który wymaga ciągłej refleksji i eksploracji. Bądź cierpliwy wobec siebie, otwórz się na nowe doświadczenia i zaufaj, że z czasem i wysiłkiem znajdziesz swoją drogę.

Oto polskie tłumaczenie tego fragmentu:

“Twoje ikigai znajduje się tam, gdzie łączą się twoja pasja, misja, powołanie i zawód. Niech twoja wiadomość będzie słyszana przez wszystkich.”

Ten wiersz wyraża ideę, że każdy ma swoje ikigai i że można je znaleźć w przecięciu czterech elementów: tego, co kochasz, czym jesteś dobry, czego potrzebuje świat i za co możesz być wynagrodzony. Wiadomość, którą przekazuje wiersz, to że poprzez odnalezienie swojego ikigai i dzielenie się nim z innymi, można prowadzić pełne sensu i satysfakcjonujące życie.

**************
Dołącz do NAS

Szkolenie w j. polskim online.

Szkolenie na Przewodnika Shirin Yoku w j. angielskim w Japonii

Zanurz się w spokojnym świecie Shinrin Yoku dzięki naszemu 10-tygodniowemu programowi szkoleniowemu, starannie zaplanowanemu, by połączyć moduły online z autentycznym doświadczeniem na miejscu w Japonii 🌳🇯🇵.

Rozpocznij swoją podróż z elastycznymi harmonogramami nauki online (czas GMT-3, Argentyna) 🖥️🌐: 🌿 21 lipca (piątek), 12:00 🌿 28 lipca (piątek), 14:00 🌿 4 sierpnia (piątek), 8:00 (Więcej terminów dostępnych na naszej stronie internetowej!)

Dołącz do nas na 5-dniowe intensywne doświadczenie w bujnych krajobrazach Nara w Japonii 🏞️🎑: 🍁 2-6 października 2023 🍁 9-13 października 2023

Recent Posts

 • All Post
 • Activities
 • Blog po polsku
 • Books
 • First Aid
 • Forest Medicine
 • Forest-Human Stories
 • News
 • Research Articles
 • Research Digest
 • Shinrin Yoku
 • Shinrin Yoku Guide Training
 • Testimonials
 • The Mindful Business
 • The Mindful Forest Bathing
 • The Mindful Practice
 • The Mindful You
 • Uncategorized
Load More

End of Content.

Subscribe to our Shinrin Yoku Newsletter. Get inspired through the wisdom of the forest.

* indicates required

森の心・人の心
Journey Through Life With the Wisdom of the Forest

Share this:

logged_in_greeting="Hi! How may we assist you today?" logged_out_greeting="Hi! How may we assist you today?">
error: Content is protected !!