The Mindful Tourist - New Logo

森の心・人の心
Journey Through Life With the Wisdom of the Forest

Symbole i Rytuały Shinrin Yoku: Jak Otworzyć Swoją Sesję Kąpieli Leśnej

Dzisiaj skupimy się na pięknych i symbolicznych sposobach otwarcia sesji kąpieli leśnej. Są one zainspirowane tradycyjnymi japońskimi koncepcjami, które dodają głębi naszemu doświadczeniu i pomagają nawiązać głębszy kontakt z naturą.

1️⃣ Rytuał Bramy Torii (トリイ) – Las jest dla nas nie tylko miejscem odpoczynku, ale przede wszystkim przestrzenią duchowego odżywiania. Kiedy wkraczamy w głąb lasu, powinniśmy sobie wyobrazić, jak przechodzimy przez bramę Torii – symboliczną granicę pomiędzy codziennym światem a sakralnym królestwem natury. Ten moment jest jak akt oczyszczenia. Wdychamy powietrze leśne, bogate w fitoncydy, a wydychamy stresy i niepokoje. Przestrzeń za bramą Torii to święty teren, gdzie możemy na nowo odkryć harmonię i wewnętrzny spokój.

2️⃣ Ichigo Ichie (一期一会) – Ta filozofia Zen oznacza “jedno spotkanie, jedna okazja”. Każde spotkanie, nawet z tą samą osobą lub miejscem, jest unikalne i niepowtarzalne. Tego nie da się powtórzyć. Każdy spacer po lesie, każda sesja kąpieli leśnej, to spotkanie, które zdarza się tylko raz. Zasada ta nakłania nas do pełnej obecności w danym momencie, do czerpania z niego pełnymi garściami. Niech las przemówi do twojego serca.

3️⃣ Kanso (簡素) – Czyli prostota. To zaproszenie do oczyszczenia umysłu z niepotrzebnego bałaganu – trosk, planów, zmartwień. Kanso to umiejętność docenienia prostoty i natury rzeczy, to celebracja chwili obecnej bez niepotrzebnych ozdobników. Kiedy wchodzimy do lasu, pozostawiamy za sobą skomplikowany zgiełk codziennego życia, a w zamian otaczamy się prostotą natury.

4️⃣ Mizu No Kokoro (水の心) – Tłumaczy się to jako “umysł jak woda”. Woda jest czysta, spokojna, doskonale odbija otaczającą ją rzeczywistość, jest też gotowa do zmian. Taki powinien być nasz umysł – jak spokojne jezioro w głębi lasu, które nie jest zmącone przez rozproszenia. Odpoczywając w lesie, staramy się osiągnąć stan spokoju i klarowności, tak jak woda.

5️⃣ Yūgen (幽玄) – Jest to głębokie, niemal tajemnicze poczucie piękna wszechświata. Yūgen inspiruje nas, aby otworzyć nasze zmysły na subtelne szepty lasu i ogromną tajemnicę natury, która kryje się tuż pod powierzchnią zwykłego doświadczenia. To zaproszenie do głębokiego poznania tajemnicy natury, do pełnej obecności i docenienia piękna otaczającego nas świata.

Kiedy zdecydujesz się na kąpiel leśną, zainspiruj się tymi pięcioma koncepcjami. Każda z nich ma na celu pomóc ci wejść w głębszy kontakt z naturą i sobą samym. Pamiętaj, że Shinrin Yoku to nie tylko chodzenie po lesie, to przede wszystkim świadome doświadczanie lasu wszystkimi zmysłami. Jest to okazja do zatrzymania się, oddechu i docenienia otaczającego nas piękna.

Pozwól, aby las przemówił do twojego serca. Otwórz się na doświadczenie Shinrin Yoku, a odkryjesz w sobie nowe, nieznane dotąd przestrzenie.

*********

Dołącz do NAS

Szkolenie w j. polskim online.

Szkolenie na Przewodnika Shinrin Yoku w j. angielskim w Japonii

Zanurz się w spokojnym świecie Shinrin Yoku dzięki naszemu 10-tygodniowemu programowi szkoleniowemu, starannie zaplanowanemu, by połączyć moduły online z autentycznym doświadczeniem na miejscu w Japonii 🌳🇯🇵.

Rozpocznij swoją podróż z elastycznymi harmonogramami nauki online (czas GMT-3, Argentyna) 🖥️🌐: 🌿 21 lipca (piątek), 12:00 🌿 28 lipca (piątek), 14:00 🌿 4 sierpnia (piątek), 8:00 (Więcej terminów dostępnych na naszej stronie internetowej!)

Dołącz do nas na 5-dniowe intensywne doświadczenie w bujnych krajobrazach Nara w Japonii 🏞️🎑: 🍁 2-6 października 2023 🍁 9-13 października 2023

Recent Posts

 • All Post
 • Activities
 • Blog po polsku
 • Books
 • First Aid
 • Forest Medicine
 • News
 • Research Articles
 • Research Digest
 • Shinrin Yoku
 • Shinrin Yoku Guide Training
 • Testimonials
 • The Mindful Business
 • The Mindful Forest Bathing
 • The Mindful Practice
 • The Mindful You
 • Uncategorized
Load More

End of Content.

Subscribe to our Shinrin Yoku Newsletter. Get inspired through the wisdom of the forest.

* indicates required

森の心・人の心
Journey Through Life With the Wisdom of the Forest

Share this:

logged_in_greeting="Hi! How may we assist you today?" logged_out_greeting="Hi! How may we assist you today?">
error: Content is protected !!