The Mindful Tourist - New Logo

森の心・人の心
Journey Through Life With the Wisdom of the Forest

Elementy zaproszenia Shinrin Yoku: Twój przewodnik do tworzenia zaproszeń kąpieli leśnych

Praktyka Shinrin Yoku, czyli kąpieli leśnych, zaprasza nas do zanurzenia się w spokoju lasu i zaangażowania w głęboką, osobistą podróż uważności i introspekcji. Przyjrzyjmy się przykładowi zaproszenia Shinrin Yoku i rzucimy światło na kluczowe elementy, które prowadzą uczestników przez to wzbogacające doświadczenie.


PRZYKŁAD ZAPROSZENIA SHINRIN YOKU: Budowanie Więzi z Drzewem

Witaj. Zanim zaczniemy, ważne jest, aby uznać, że chociaż ta praktyka promuje głęboką więź z lasem, kluczowe jest dbanie o fizyczne i emocjonalne samopoczucie. Jeśli w jakimkolwiek momencie poczujesz się nieswojo lub niekomfortowo, proszę bez wahania przerwij praktykę i wrócić do bezpiecznej i znajomej mentalnej lub fizycznej przestrzeni.

Dziś zapraszam Cię do przeznaczenia około 40 do 50 minut. Twoim zadaniem jest wybranie drzewa w lesie i spędzenie z nim chwili, budując zaufaną relację. Pamiętaj, nie ma “prawidłowego” sposobu na to. Pozwól sobie iść za intuicją, poruszaj się we własnym tempie i szanuj swoje granice.

Zanim wyruszysz samotnie, zatrzymaj się na chwilę, aby w ciszy połączyć się ze swoim wewnętrznym ja. Zastanów się nad swoim szczerym pragnieniem lub intencją. Może to być osobiste dążenie lub proste życzenie spokoju i jasności umysłu. Cokolwiek jest ważne dla Ciebie tu i teraz.

Rozpoczynając swój spacer, zwracaj uwagę na drzewo, które przyciąga Twój wzrok. Gdy znajdziesz takie, które do Ciebie przemawia, przedstaw się mu.

Połóż dłonie na pniu i przywitaj się z nim słowami lub myślami, które naturalnie pojawiają się w twoje głowie. Następnie spędź czas po prostu będąc z drzewem. Obejrzyj jego kształt, wielkość i fakturę kory. Zauważ, jak porusza się na wietrze i jak światło przenika przez liście.

Kontynuując spędzanie czasu z drzewem, zastanów się, czego może ono potrzebować od Ciebie, aby zbudować zaufaną relację. Być może potrzebuje trochę przestrzeni i czasu, aby Cię poznać, lub skorzysta z regularnych wizyt i wyrazów wdzięczności.

Zastanów się, co to drzewo może Ci zaoferować w zamian za zaufanie i uwagę. Może to być poczucie ugruntowania i stabilności, albo wgląd w cykle wzrostu i zmian.

Gdy spędzisz wystarczająco dużo czasu ze swoim drzewem, wyraź wdzięczność za jego obecność w Twoim życiu i za lekcje, jakie ma do zaoferowania. Zobowiąż się do kontynuacji budowania tej zaufanej relacji z drzewem, traktując je z takim samym szacunkiem i troską, jakiego byś okazał/a ukochanemu przyjacielowi.

Gdy będziesz gotów/gotowa zakończyć to spotkanie, weź głęboki oddech i posłuchaj konkretnego dźwięku, jaki przewodnik przywoła Cię do miejsca wyjścia. Ten dźwięk będzie Twoim sygnałem do powolnego zakończenia zaproszenia.

Po powrocie wszystkich uczestników, możesz podzielić się swoim doświadczeniem z grupą. Jest to jednak całkowicie opcjonalne i tylko jeśli poczujesz się na to gotowy/gotowa. Niektóre doświadczenia są głęboko osobiste i mogą być lepiej pielęgnowane w ciszy. Na koniec wyraź wdzięczność drzewu i lasowi za dary, jakie Ci ofiarowali.

Niech mądrość tej relacji towarzyszy Ci, gdy będziesz kontynuować swoją życiową podróż. Pamiętaj, że każde doświadczenie Shinrin Yoku jest wyjątkowe, a wnioski, jakie wyniesiesz z tych sesji, będą nadal wzbogacać Twoje połączenie z naturą i samym sobą.

Zaufaj swojej intuicji, cześć swoją wyjątkową podróż i wiedz, że zawsze jesteś dokładnie tam, gdzie powinieneś/powinnaś być.


Więc jakie są te kluczowe elementy?

Wprowadzenie i informacja oo ryzyku: Zaproszenie wyznacza ton i oczekiwania dotyczące bezpieczeństwa, komfortu oraz opcji wycofania się w razie potrzeby, zapewniając bezpieczne środowisko w stosunku do nadchodzącego sol doświadczenia.

Osobisty czasu: Zaproszenie podkreśla potrzebę poświęcenia czasu, wyjaśniając, że uczestnicy spędzą od 40 do 50 minut w samotności w lesie.

Definicja zaproszenia: Określa zadanie zbudowania osobistej relacji z drzewem, działania, które ma być podjęte indywidualnie.

Przygotowanie i wyznaczanie intencji: Uczestnicy są zaproszeni do introspekcji i wyznaczania osobistych intencji.

Budowanie relacji z drzewem: Tekst dostarcza wskazówek, jak wejść w relację z wybranym drzewem podczas. Podkreśla świadomą obserwację, osobistą interakcję i intuicyjne odkrywanie.

Refleksja i wzajemność: Podczas czasu w samotności uczestnicy są zachęcani do zastanowienia się nad swoją relacją z drzewem, biorąc pod uwagę wzajemną wymianę szacunku i potencjalne korzyści.

Wdzięczność i zaangażowanie: Uczestnicy są zaproszeni do wyrażenia osobistej wdzięczności wobec drzewa i złożenia zobowiązania do podtrzymania tej relacji, podkreślając indywidualne zaangażowanie wynikające z czasu spędzonego z nim.

Zakończenie i sygnał: Zaproszenie zawiera instrukcje, jak delikatnie zakończyć indywidualną sesję i zintegrować się z grupą, przy użyciu sygnału do harmonijnego przejścia.

Dzielenie się doświadczeniem: Jeśli uczestnik czuje się na to gotowy, zostaje zaproszony do podzielenia się swoimi osobistymi przemyśleniami i spostrzeżeniami zdobytymi podczas czasu z samym sobą i drzewem – tym samy otwierając przestrzeń na wspólne dzielenie się.

Ostateczna wdzięczność i kontynuacja: Na końcu uczestnicy są zachęcani do wyrażenia wdzięczności za zaproszenie i przeniesienia mądrości zdobytej podczas tego czasu  do swojego codziennego życia, dodatkowo podkreślając trwałą wartość praktyki Shinrin Yoku

Dołącz do NAS

Szkolenie w j. polskim online.

Szkolenie na Przewodnika Shinrin Yoku lub Kąpieli Leśnych w j. angielskim w Japonii

Zanurz się w spokojnym świecie Shinrin Yoku dzięki naszemu 10-tygodniowemu programowi szkoleniowemu, starannie zaplanowanemu, by połączyć moduły online z autentycznym doświadczeniem na miejscu w Japonii 🌳🇯🇵.

Rozpocznij swoją podróż z elastycznymi harmonogramami nauki online (czas GMT-3, Argentyna) 🖥️🌐: 🌿 21 lipca (piątek), 12:00 🌿 28 lipca (piątek), 14:00 🌿 4 sierpnia (piątek), 8:00 (Więcej terminów dostępnych na naszej stronie internetowej!)

Dołącz do nas na 5-dniowe intensywne doświadczenie w bujnych krajobrazach Nara w Japonii 🏞️🎑: 🍁 2-6 października 2023 🍁 9-13 października 2023

Recent Posts

 • All Post
 • Activities
 • Blog po polsku
 • Books
 • First Aid
 • Forest Medicine
 • News
 • Research Articles
 • Research Digest
 • Shinrin Yoku
 • Shinrin Yoku Guide Training
 • Testimonials
 • The Mindful Business
 • The Mindful Forest Bathing
 • The Mindful Practice
 • The Mindful You
 • Uncategorized
Load More

End of Content.

Subscribe to our Shinrin Yoku Newsletter. Get inspired through the wisdom of the forest.

* indicates required

森の心・人の心
Journey Through Life With the Wisdom of the Forest

Share this:

logged_in_greeting="Hi! How may we assist you today?" logged_out_greeting="Hi! How may we assist you today?">
error: Content is protected !!